Prijava

Vsebina, do katere želite dostopati, je na voljo samo prijavljenim uporabnikom. Prijavite se z obstoječim uporabniškim imenom in geslom ali izpolnite obrazec za registracijo.

Pozabljeno geslo

Nazaj na prijavo

Registracija

Potrdi

Nazaj na prijavo

Ostali načini prijave

Prijava s SI-PASS

Za pomoč pri prijavi, registraciji ali pozabljenem geslu pišite na našo tehnično podporo.

Spremembe Pravilnika o višini sredstev za specializacije, ki se izvajajo za potrebe mreže javne zdravstvene službe

jan. 15, 2025, 13:57 pop. by Katarina Filipović
25. 1. 2025 bo pričel veljati spremenjen in dopolnjen Pravilnik o višini sredstev za specializacije, ki se izvajajo za potrebe mreže javne zdravstvene službe, s katerim so med drugim določena nova dodatna sredstva za obvezna izobraževanja specializantov in nekoliko višje število ur, ki pridejo v poštev za povračilo sredstev za glavno in neposredno mentorstvo specializantom.

V petek 10. 1. 2025 je bil v Uradnem listu RS objavljen Pravilnik o spremembah Pravilnika o višini sredstev za specializacije za potrebe mreže javne zdravstvene službe (pravilnik), ki se zagotavljajo iz proračuna RS. Spremenjen in dopolnjen pravilnik bo pričel veljati dne 25. 1. 2025.

Spremembe, ki so bile v omenjeni pravilnik vnesene na podlagi predloga Zdravniške zbornice Slovenije, so na novo zagotovljena dodatna sredstva za naslednja obvezna izobraževanja specializantov:

Spremembe, ki so bile v omenjeni pravilnik vnesene na podlagi predloga Zdravniške zbornice Slovenije, so na novo zagotovljena dodatna sredstva za naslednja obvezna izobraževanja specializantov:

  • plačilo modulov specializantov urgentne medicine v višini 195,00 eurov na en modul,
  • podiplomski tečaj bolnišnične higiene v višini 2.200,00 eurov na specializanta za specializante infektologije in klinične mikrobiologije,
  • dodiplomski študij splošne oziroma dentalne medicine specializantov maksilofacialne kirurgije v višini šolnine, določene z veljavnim cenikom fakultete,

Na predlog zbornice so bila osvežena tudi poimenovanja in nova višina sredstev za tečaje specializantov urgentne medicine:

  • tečaj ALS (»Advanced Life Support course« oziroma tečaj dodatnih postopkov oživljanja za odrasle) v višini 700,00 eurov na specializanta,
  • tečaj ATLS (»Advanced Trauma Life Support course« oziroma tečaj oskrbe poškodovanca) v višini 841,80 eura na specializanta ali tečaj ETC (»European Trauma course« oziroma tečaj oskrbe poškodovanca) v višini 800,00 eurov na specializanta,
  • tečaj APLS (»Advanced Pediatric Life Support course« oziroma tečaj dodatnih postopkov oživljanja za otroke) v višini 695,00 eurov na specializanta ali tečaj EPLS (»European Pediatric Life Support course« oziroma tečaj dodatnih postopkov oživljanja za otroke) v višini 690,00 eurov na specializanta.

Na podlagi predloga Nacionalnega inštituta za javno zdravje so za specializante javnega zdravja na novo dodatno zagotovljena tudi sredstva za dvosemestrski tečaj iz javnega zdravja v višini 3.600,00 eurov na specializanta.

Ministrstvo za zdravje je s pravilnikom minimalno zvišalo tudi število ur za neposredno in glavno mentorstvo, ki se refundirajo iz proračuna RS, pri čemer pa žal ni upoštevalo predloga zbornice, da bi se izplačilo mentorskih ur iz proračuna RS zvišalo za vsaj dva- do trikrat oziroma celo v višini dejansko opravljenih mentorskih ur. Spremenjeni pravilnik tako za izplačilo ur iz proračuna RS za glavno mentorstvo zagotavlja 2 uri več na mesec, za neposredno pa 5 ur več na mesec. Novi prvi odstavek 4. člena spremenjenega pravilnika se bo po novem glasil:

»Dodatek za mentorstvo se plačuje v skladu z zakonom, ki ureja skupne temelje sistema plač v javnem sektorju, na njegovi podlagi izdanimi podzakonskimi predpisi in kolektivnimi pogodbami, in sicer mesečno v višini do 14 ur za glavnega mentorja, za največ tri oziroma izjemoma do pet specializantov na mesec, in do 35 ur za neposrednega mentorja oziroma do 70 ur, če je neposredni mentor izjemoma določen za dva specializanta.«. Sprememba se nanaša tudi na drugi odstavek 4. člena pravilnika, ki po novem določa, da je zdravnik koncesionar, zdravnik, ki je zaposlen pri koncesionarju, oziroma zdravnik samostojni podjetnik posameznik upravičen do dodatka za mentorstvo, določenega v skladu z zakonom, ki ureja skupne temelje sistema plač v javnem sektorju, na njegovi podlagi izdanimi podzakonskimi predpisi in kolektivnimi pogodbami, in sicer mesečno v višini ur iz prejšnjega odstavka. Osnova za izplačilo dodatka za mentorstvo je izplačana osnovna plača oziroma osnova za plačilo prispevkov, ki pa ne sme presegati višine najvišjega plačnega razreda, ki ga določajo zakon, ki ureja skupne temelje sistema plač v javnem sektorju, na njegovi podlagi izdani podzakonski predpisi in kolektivne pogodbe.«.


Oddelek za specializacije

KONTAKTI

Vodja oddelka za specializacije

Tel.: 01 307 21 03

E-pošta: Tina Šapec

Pravnica

Tel.: 01 307 21 61

E-pošta: Klara Zupančič

Svetovalka

Tel.: 01 307 21 65

E-pošta: Staša Favai

Svetovalka

Tel.: 01 307 21 66

E-pošta: Katarina Filipović

Svetovalka

Tel.: 01 307 21 63

E-pošta: Tamara Fresl

Svetovalka

Tel.: 01 307 22 61

E-pošta: Polona Jamnik

Svetovalka

Tel.: 01 307 21 60

E-pošta: Jana Jenko

Svetovalka

Tel.: 01 307 21 62

E-pošta: Klavdija Jerebič

 

Tel.: 01 307 21 68

E-pošta: Mylana Karmazina

Svetovalka

Tel.: 01 307 21 67

E-pošta: Darja Klančar

Svetovalka

Tel.: 01 307 22 63

E-pošta: Špela Kržič

Referentka

Tel.: 01 307 21 64

E-pošta: Sonja Kočar

Svetovalka

Tel.: 01 307 21 69

E-pošta: Katarina Maljevac Ponjavič

Svetovalka

Tel.: 01 307 22 60

E-pošta: Maja Meglič