Prijava

Vsebina, do katere želite dostopati, je na voljo samo prijavljenim uporabnikom. Prijavite se z obstoječim uporabniškim imenom in geslom ali izpolnite obrazec za registracijo.

Pozabljeno geslo

Nazaj na prijavo

Registracija

Potrdi

Nazaj na prijavo

Ostali načini prijave

Prijava s SI-PASS

Za pomoč pri prijavi, registraciji ali pozabljenem geslu pišite na našo tehnično podporo.

Novice in obvestila

Sprejeta razlaga Kolektivne pogodbe za zdravnike in zobozdravnike

19.9.2024
Sprejeta razlaga Kolektivne pogodbe za zdravnike in zobozdravnike glede odmere dopusta, uvrščanja specializantov ter pravice do poračuna plače pri uvrstitvi na delovno mesto višji zdravnik

Preberite več

Izgubljeno v prevodu

18.9.2024
Tudi mojstrsko koordinirano javno zdravstvo še vedno potrebuje učinkovito upravljanje in vodenje na ravni izvajalcev. Letos je v različnih fazah obravnave deset zakonov, ki urejajo različna področja slovenskega zdravstva. Javne razprave so pestre, nesoglasij je veliko, tudi zato, ker sicer vsi govorimo slovensko, a kljub temu ne govorimo istega jezika. In kar je najhuje, stroke se ne poslušajo, kaj šele slišijo, kar široko odpira vrata ideologiji.

Preberite več

(GOSTUJOČE PERO) Merjenje zdravja in učinkovitosti zdravstvenega sistema

17.9.2024
Vsi, ki smo se v preteklosti trudili prispevati k spremembam v zdravstvenem sistemu, se zdaj soočamo z dilemo: ali naj obupamo in prepustimo to nalogo naslednjim generacijam ali pa se poglobimo v razloge, zakaj nam ni uspelo niti premakniti smeri te ladje, imenovane javno zdravstvo.

Preberite več

Klubski koncertni večer: SLOVENSKI KVARTET HARF SIH4rps

17.9.2024
Vabimo vas, da se nam 22. oktobra 2024 ob 19. uri pridružite na koncertu kvarteta harf Sih4rps. Koncert bo potekal v Domus Medica, na Dunajski cesti 162.

Preberite več

Odziv Strokovnega združenja zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije na novelo Zakona o zdravstveni dejavnosti

16.9.2024
V Strokovnem združenju zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije (SZZZZS), ki združuje tudi koncesionarje, smo zgroženi nad novelo Zakona o zdravstveni dejavnosti. Težave zaradi pomanjkanja zdravstvenih delavcev in dostopnosti do storitev v javnem zdravstvenem sistemu se ponovno rešujejo na napačnem koncu in z napačnim pristopom. Jedro sprememb je namreč kaznovanje ter omejevanje izvajalcev in zdravstvenih delavcev in ne motiviranje le-teh, da ostanejo in delujejo v javnem zdravstvenem sistemu.

Preberite več

Odziv Zdravniške zbornice na izjavo predsednika vlade

13.9.2024
Zdravniška zbornica Slovenije ostro zavrača nedopustno izjavo predsednika vlade, v kateri je neupravičeno obtožil zaposlene v javnih bolnišnicah, da “nekateri tam delajo malo, lahko celo nič,” in da “iz javnih bolnišnic vozijo paciente v svoja zasebna podjetja ter umetno ustvarjajo čakalne vrste”. Gre za obtožbe, ki ne temeljijo na preverjenih podatkih in ki ustvarjajo nevarno in lažno sliko o zdravstvenem sistemu ter zdravnikih.

Preberite več

Zdravniki pred odločitvijo, kje delati naprej

13.9.2024
''V UKC bodo tisti, ki lahko obstanejo na trgu (najboljši), odšli in tako ne bo več učiteljev, naprednih tehnik, mednarodnih povezav, mentorjev za doktorate. Osiromašena bo medicinska fakulteta, ki je že zdaj kritično kadrovsko podhranjena na kliničnem delu," opozarja prof. dr. Uroš Ahčan, ki se bo po uveljavitvi prepovedi prehajanj iz javnega v zasebno poslovil od ljubljanskega kliničnega centra. Naša največja bolnišnica bo tako izgubila vrhunskega kirurga z neprecenljivimi izkušnjami, mentorja mladim kirurgom.

Preberite več

(Kolumna prof. dr. Ihana) Resnični vzrok čakalnih dob je slabo delovanje ministrstva

13.9.2024
Resničen vzrok nevzdržnih čakalnih dob je slabo delovanje ministrstva za zdravje, ki ima že ves čas vse vzvode za upravljanje državnih zdravstvenih zavodov in ZZZS. Malokje je upravljanje zdravstva tako politično centralizirano. Če bi ministri znali in zmogli organizirati ustrezno veliko produkcijo zdravstvenih storitev znotraj javnih ustanov, nevzdržnih čakalnih dob ne bi bilo. Ker ne znajo in ne zmorejo, je treba iskati »krivce« zunaj sebe.

Preberite več

Spremembe Pravil obveznega zdravstvenega zavarovanja in vpliv na zobozdravstvene storitve

12.9.2024
Pomembno je poudariti, da zobozdravniki kot izvajalci zobozdravstvenih storitev ne spreminjamo Pravil obveznega zdravstvenega zavarovanja. Pravila določa ZZZS, mi pa jih moramo upoštevati.

Preberite več

(KOMENTAR) Neopredeljena slabokrvnost

12.9.2024
Ne bomo izkrvaveli do neopredeljene slabokrvnosti, ampak se bomo zavzeli za ureditev razmer, zato smo na ministrstvu za zdravje že sprožili pobudo za ločeno obračunavanje stroškov krvi in krvnih pripravkov. Nas pa ob vsem žalosti sprenevedanje in zavajanje javnosti ZZZS, katerega osnovno poslanstvo bi moralo biti zagotavljanje transparentne in upravičene porabe sredstev predvsem na podlagi kakovostno opravljenih zdravstvenih storitev, ne pa samovoljno krčenje sredstev za zdravljenje rakavih bolnikov, tudi otrok.

Preberite več

V petih letih lahko brez ginekologa ostane dodatnih 200.000 žensk

10.9.2024
Več kot 230.000 deklet in žensk, starih 13 let ali več je trenutno brez izbranega ginekologa. Še bolj zaskrbljujoč je podatek, da bo do konca letošnjega leta pogoje za upokojitev izpolnilo že 43 ginekologov, v naslednjih petih letih pa skupaj kar 89. Mag. Mojca Grebenc iz ZD Ljubljana je ob tem opozorila, da: »Teh 89 ginekologov pomeni približno polovico ginekologov iz primarnega nivoja, kar lahko po najbolj črnem scenariju pomeni, da bo čez pet let brez ginekologa ostalo še dodatnih 200.000 žensk.«

Preberite več

Zdravnik Dejan Fabčič v Parizu osvojil bronasto medaljo

10.9.2024
Zdravnik iz Podnanosa Dejan Fabčič je specialist interne medicine in vodja ambulante za bolezni ščitnice in diabetes v Novi Gorici ter zagotovo športni fenomen. Letošnje igre so bile zanj že četrte paralimpijske igre v tretjem različnem športu.

Preberite več

Trije zdravniki poškodovani po napadu v italijanski bolnišnici - lani več kot 16.000 napadov

9.9.2024
Z Italije prihajajo zaskrbljujoče novice o napadu na več zdravnikov. Zdravstveno osebje se je več tednov borilo za življenje 23-letnice, ki se je hudo poškodovala s skirojem. Po več posegih in zahtevnem zdravljenju, je pred dnevi umrla med operacijo. 50 njenih svojcev in prijateljev je po smrti mlade ženske vkorakalo v bolnišnico Policlinico Riuniti in fizično napadlo zdravnike in drugo medicinsko osebje.

Preberite več

(Pravna praksa) Napad na enega od njih, je napad na vsakega od nas

6.9.2024
Namesto odločne obsodbe je večina umsko osiromašenih komentatorjev opravičevala nasilje nad zdravniki in medicinskimi sestrami s tem, da naš zdravstveni sistem »ne deluje«. Tem subjektom bi rad povedal, da če sistem (ki ga oblikuje politika, ne pa zdravniki in sestre) ne deluje, to ne opravičuje nasilja nad osebo, ki opravlja svoje delo. Problem slabega zdravstvenega sistema se rešuje drugače kot z brcami in klofutami dežurni zdravnici.

Preberite več

Kolumna Alenke Strdin Košir: Še vedno čas dopustov. Tokrat so na vrsti drugi.

5.9.2024
Še bolj me jezi, kako neodgovorno se do nas vseh vedejo tisti, ki bi nas naj vodili in ki se imenujejo za demokratično - od ljudi - izvoljene. Celotno upravljanje zdravstva je primer slabe organizacije in neizpolnjenih obljub.

Preberite več

(Kolumna prof. dr. Alojza Ihana) Novo cepivo proti pljučnemu raku

2.9.2024
Te dni se je na številnih naslovnicah svetovnih medijev pojavila novica o začetku nove klinične študije podjetja Biontech, ki je izdelalo novo poskusno cepivo mRNK proti najpogostejši obliki pljučnega raka. Poskusno zdravljenje bo vključevalo 130 bolnikov s pljučnim rakom in bo pretežno potekalo v Združenem kraljestvu, prvi bolnik je prejel terapijo v Londonu. Ker je pljučni rak najpogostejši vzrok smrti zaradi raka povsod po svetu, je velika pozornost do novega poskusnega zdravila razumljiva.

Preberite več

(Komentar prof. dr. Sama Zvera) Krik proti nesmislom v javnem zdravstvu

29.8.2024
Javno zdravstvo od plačila ZZZS živi, povedano pravilneje, zadnja leta samo životari. In vsako dodatno neplačilo je nož v hrbet. Samo vprašanje časa je, kdaj bo nož našel pot do srca. Vbod v srce pa ni združljiv z življenjem. V mojem primeru je javna ustanova UKCLJ. Tu delam, tu sem se naučil domala vsega, kar znam.

Preberite več

Izpolnitev dolgoletnih prizadevanj predstavnikov primarne ravni

26.8.2024
Zdravniki specialisti primarnega nivoja pozdravljamo spremembe pri izdaji napotnic, ki jih aktivno predlagamo že zadnjih 15 let. Bolniki za specialistično spremljanje kronične bolezni ne bodo več potrebovali kontrolnih napotnic. Napotitev bo veljala toliko časa, dokler zdravnik klinični specialist ne bo ugotovil, da je zdravljenje zaključeno. To pomeni manj skrbi za bolnike in prvi korak k administrativni razbremenitvi primarnega zdravstva. Pričakujemo dodatne korake v to smer.

Preberite več

(Komentar Boštjana Kersniča) Kdo bo plačal zamujene spremembe v zdravstvenem sistemu?

22.8.2024
V današnjem svetu, ki drvi naprej z vedno večjo hitrostjo in v katerem se odločitve sprejemajo v trenutku, te postajajo po eni strani samoumevne in popolnoma razvrednotene, tudi če so življenjsko pomembne. Kakšna je »realna« cena zdravnika, ki je poleg zahtev po vsakodnevni produktivnosti obremenjen še z delom na urgenci, kjer je pretok bolnikov nekaj sto na dan (npr. v našem največjem UKC Ljubljana)?

Preberite več

Nina Kostanjšek: Z olimpijskih iger v zobozdravniško ordinacijo

22.8.2024
Nina Kostanjšek dr. dent. med. je prva slovenska veslačica na olimpijskih igrah. Na olimpijskih igrah v Parizu je na reki Marni osvojila končno osemnajsto mesto. 31-letnico smo po vrnitvi iz Francije obiskali na treningu v Olimpijskem veslaškem centru na Bledu in se z njo odpravili še v zobozdravstveno ambulanto v Ljubljani.

Preberite več

Zobozdravnici grozil, da jo bo poiskal doma in z njo obračunal

21.8.2024
Agresiven pacient je v ZD LJ zobozdravnico med obravnavo začel pljuvati in žaliti, jo odrinil in ji grozil, da ji bo razbil zobe. Predsednica Zdravniške zbornice je v odzivu na napad izrazila sočustvuje z zobozdravnico in opozorila na potrebo po sprejetju spremembe kazenskega zakonika, ki bi vsem zdravstvenim delavcem zagotovila večje kazenskopravno varstvo, če bi bili na delovnem mestu žrtve napada ali groženj.

Preberite več

Smernice za zdravstvene delavce v primeru suma na okužbo z virusom opičjih koz

21.8.2024
NIJZ je objavil smernice za zdravstvene delavce v primeru suma na okužbo z virusom opičjih koz in druga priporočila v zvezi z mpoxom.

Preberite več

Zdravniška zbornica uspela z zahtevo za objavo popravka: Kdo je kriv za lažna potrdila

20.8.2024
Zdravniška zbornica Slovenije je od časnika Dnevnik zaradi zapisa avtorja Franca Mazija z naslovom »Kdo je kriv za lažna potrdila«, zahtevala objavo popravka, saj je ta vseboval neresničen in neutemeljen očitek, da so zdravniki izdajali lažniva zdravniška potrdila.

Preberite več

Pediatrinja poleg rednega dela pridno dežurala, inšpektor pa jo je kaznoval

20.8.2024
Mateja Predalič, dr. med., spec. pediatrije, iz ZD Črnomelj se je poleg rednega dela pridno vključevala v dežurstvo v novomeški bolnišnici. Zdravstveni inšpektor jo je zato kaznoval in vpisana je v evidenco storilcev prekrška.

Preberite več

(KOLUMNA Prof. dr. Alojza Ihana) Vetrni odmik

19.8.2024
Kot človek v letih lahko vsaj za sebe trdim, da tisto, kar še teden ali več po zanimivem potovanju ali delu čutim kot utrujenost, v resnici sploh ni prava utrujenost, ki bi nastala zaradi prenaprezanja. Tisti težak, lenoben in nezainteresiran občutek, ki ga zamenjujemo z utrujenostjo, se pojavi – ne zaradi potrebe po počitku, ampak zato, ker več ne počnemo tistega, kar nas je nekaj časa nenavadno stimuliralo in nam dajalo presežek energije, kot ga človek v vsakdanjosti ni vajen.

Preberite več

Je uveljavitev sprememb v zdravstvu res misija nemogoče?

16.8.2024
V povezavi z zdravstvom že leta poslušamo besede, kot so reforma, transformacija, reorganizacija, sanacija, preobrazba, zadnje čase pa še evolucija. Vse te besede pa pravzaprav pomenijo isto. Pomenijo uveljavitev sprememb! Ob tej besedni zvezi nas mora tudi brez obremenilnega vpliva vremena vsaj malo (mene kar hudo) zaboleti glava. Zakaj je tako težko, včasih se zdi že skoraj misija nemogoče, uveljaviti res prepotrebne spremembe v slovenskem zdravstvu?

Preberite več

Kolumna Alenke Strdin Košir: Oddelek 514

13.8.2024
Tokratna kolumna nastaja geografsko daleč od oddelka 514 in Slovenije. V osrčju Afrike, tik pod ekvatorjem, v Ugandi, v mestu Kabale, 2000 m nadmorske višine, blizu tromeje Uganda-Ruanda-DRKongo. Zadnjih 10 let moj drugi dom, ki ga obiščem vsaj dvakrat letno.

Preberite več

Zaradi nesreč s skiroji so v UKC Ljubljana letos obravnavali že več kot 350 poškodovancev, dobra polovica je bila mladoletnikov

9.8.2024
Pod okriljem Zdravniške zbornice Slovenije in v sodelovanju z UKC Ljubljana, URI Soča in Generalno policijsko upravo (GPU) smo organizirali novinarsko konferenco, namenjeno ozaveščanju o nevarnostih, povezanih z naraščajočo uporabo električnih skirojev. Podatki policije in zdravstvenih ustanov namreč kažejo na občuten porast števila nesreč in poškodb med uporabniki električnih skirojev.

Preberite več

Odziv ZZS na odhode radiologov iz SB Celje

9.8.2024
Na Zdravniški zbornici Slovenije z zaskrbljenostjo spremljamo odhode zdravnikov iz javnega zdravstvenega sistema. Zato ves čas opozarjamo in pozivamo odločevalce, da uredijo in izboljšajo pogoje dela ter dajo poslovodstvu več možnosti nagrajevanja, s katerimi bi lahko zaposlene lažje zadržali v javnih zdravstvenih zavodih.

Preberite več

Zdravniki na olimpijskih igrah: »Naredimo vse, da športniki nastopijo zdravi in brez poškodb«

8.8.2024
Slovenski športniki imajo na olimpijskih igrah ves čas na razpolago zdravstveno oskrbo. Vodja zdravstvene ekipe in predsednik medicinske komisije Olimpijskega komiteja Slovenije je ortoped prof. dr. Matjaž Vogrin, dr. med., iz UKC Maribor. Zdravniško ekipo poleg prof. dr. Vogrina sestavljajo še pulmolog prim. mag. Matjaž Turel, dr. med., iz ljubljanskega UKC, anesteziologinja in strokovnjakinja za klinično prehrano izr. prof. dr. Nada Rotovnik Kozjek, dr. med., ter ortoped doc. dr. Robi Kelc, dr. med., iz UKC Maribor. Specialist medicine dela, prometa in športa Sašo Djurić, dr. med., iz Zdravstvenega doma Celje, skrbi za zdravje slovenske rokometne reprezentance.

Preberite več

Število primerov nasilja nad zdravstvenimi delavci in sodelavci se povečuje

8.8.2024
Zaradi naraščanja števila primerov nasilja nad zdravstvenimi delavci smo slovenske zdravstvene ustanove prosili za podatke o številu nasilnih dogodkov, ki so se zgodili v zadnjem času. Statistiko bomo redno dopolnjevali, zato pozivamo vse, ki podatkov še niste poslali, da nam jih posredujete na pr@zzs-mcs.si.

Preberite več

Analogni bolnik v digitalnem zdravstvu

6.8.2024
V tem trenutku nas digitalizacija, namesto da bi nam pomagala, vleče stran od bolnikov, saj se več kot z njimi ukvarjamo z računalniki. Zato je treba z digitalizacijo v zdravstvu nadaljevati in jo razviti do tega, da nam bo pri kliničnem delu v pomoč tako v strokovnem kot organizacijskem smislu in bomo posledično spet imeli več časa za bolnike, ki bodo, ne glede na to, koliko denarja bomo namenili za digitalizacijo zdravstva, še vedno vztrajali v analognem stanju.

Preberite več

Zdravniška zbornica uspela z zahtevo za objavo popravka

5.8.2024
Zdravniška zbornica Slovenije je od časnika Delo zahtevala popravek netočnih in zavajajočih navedb v članku avtorja Emila M. Pintarja z naslovom »Zdravstvo je pomembno. Toda ne bolj in ne manj kot drugi družbeni podsistemi«, objavljenem 20. julija 2024 v Sobotni prilogi Dela. Zbornica je zahtevala popravek glede trditev, da naj bi v zvezi z napovedjo stavke zdravnikov izvajala pritiske in grožnje z izključitvijo zoper tiste zdravnike, ki stavki nasprotujejo, kar so neresnične in žaljive trditve.

Preberite več

(KOLUMNA Prof. dr. Alojza Ihana) Ko športniku zastanejo mišice

5.8.2024
Julija, ko je potekal Tour de France, je v reviji Science Immunology izšel zanimiv članek o vzrokih nenadne in izrazite mišične oslabelosti ob na videz blagih virozah. Pojav poznajo in se ga bojijo številni športniki (tudi na Touru je kar nekaj kolesarjev odstopilo zaradi »blagega covida-19«), saj jim v hipu lahko pokvari karierne cilje, za katere so delali več mesecev in let.

Preberite več

Multidisciplinary Journal Club – Multidisciplinarni klub strokovne literature

2.8.2024
Približno 9 % odraslih v ZDA ima vsako leto epizodo hude depresije, v vseživljenjskem obdobju pa jo ima 17 % moških in 30 % žensk. Huda depresija je opredeljena s potlačenim razpoloženjem, izgubo zanimanja za različne aktivnosti in z dodatnimi psihološkimi (koncentracija, občutek nekoristnosti in krivde itd.) in somatskimi težavami (utrujenost, motnje spanja in apetita itd.), ki trajajo vsaj dva tedna.

Preberite več

(UVODNIK) Resnica je najboljši piar

2.8.2024
V Evropski uniji ni primera države, kjer bi oblast tako očitno izbrala zdravništvo za političnega nasprotnika in kontinuirano vodila propagandne aktivnosti. V Sloveniji del politike, mediji in »civilna družba« pogosto delujejo usklajeno in vzdržujejo določeno politično agendo. Zdravniki imamo različne poglede in svetovne nazore, a smo izpadli kot protivladni subjekt predvsem zaradi tega, ker smo bili izbrani za tarčo. Ljudje so pri osebnih stikih z nami pogosto v stiski zaradi trenutnega medijskega poročanja. A ravno nedavno mi je bolnik dejal: »Hvaležen sem za vse, kar delate zdravniki, zaslužite si spoštovanje; v stiski grem k vam, ne k politiku!«

Preberite več

Opozorilo UKC Ljubljana pred zavajajočimi poslovnimi praksami Optike Zoom

1.8.2024
Očesna klinika Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana (UKCL) opozarja paciente, da so pozorni na sporne prodajne prakse, ko jih iz optike npr. pokličejo na pregled in se pri tem sklicujejo na Očesno kliniko UKC Ljubljana. Vsakršno omenjanje Očesne klinike UKCL v povezavi s pregledom vida, ki se ne izvaja na Očesni kliniki UKCL, prodajo očal ali drugih pripomočkov za vid je zavajajoče. Očesna klinika UKCL vse preglede izvaja izključno na kliniki, prav tako ne sodeluje z nobeno od optik, niti podaja priporočil posameznim optikam.

Preberite več

24 palet pomoči na poti v Libanon

30.7.2024
Slovenska karitas je odposlala pošiljko materialne humanitarne pomoči neposredno v Libanon, ki ga pesti dlje trajajoča kompleksna humanitarna kriza, ki je posledica politično-gospodarske krize, covida, eksplozije v Beirutu, gostitve okoli 2 mio beguncev iz Sirije, vojne v Ukrajini in izraelsko-palestinskega konflikta, ki je prizadel tudi južni del Libanona. Zdravniška zbornica je s člani prispevala nekaj več kot 10.000 evrov finančnih in materialnih sredstev. Iskrena hvala za vaše donacije!

Preberite več

Nov Pravilnik o naročanju in upravljanju čakalnih seznamov ter najdaljših dopustnih čakalnih dobah

30.7.2024
Oddelek za pravne zadeve je pripravil pregled ureditve, ki jo prinaša nov Pravilnik o naročanju in upravljanju čakalnih seznamov ter najdaljših dopustnih čakalnih dobah.

Preberite več

Strokovni izpit uspešno opravilo 29 kandidatov

29.7.2024
Julija je strokovni izpit opravljalo 36 kandidatov: 24 zdravnikov, 2 doktorja dentalne medicine in 10 tujih zdravnikov, ki so opravljali delni strokovni izpit. Izpit je uspešno opravilo 29 kandidatov: 21 zdravnikov, 2 doktorja dentalne medicine in 6 tujih zdravnikov.

Preberite več